Pomoc představuje kvalitní izolace a větrání
Dlouhodobě zvýšená vlhkost v domě dokáže zkomplikovat bydlení. Nejen že způsobuje orosená okna, může také vést ke vzniku plísní, které mají výrazný dopad na celkovou kvalitu bydlení. Jak správně bojovat s vlhkostí, zamezit vzniku plísní a chránit své zdraví i domov radí Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyně společnosti URSA.
„Zvýšená vlhkost v domě je jedním z hlavních faktorů, které mohou narušit konstrukci domu a zkrátit její životnost, navíc má velmi negativní vliv na zdraví. Proto je důležité zvolit správnou izolaci, která v domě pomáhá udržovat zdravé mikroklima a zabrání zadržování vlhkosti,“ upozorňuje Ing. arch. Tereza Vojancová.

Dlouhodobá nadměrná vlhkost v domě nemá negativní vliv pouze na zdraví jeho obyvatel, ale také na samotnou konstrukci stavby. Pokud pronikne k dřevěným prvkům, může zapříčinit jejich hnilobu. Vlhkost také snižuje pevnost dřevěných konstrukcí a vytváří vhodné prostředí pro biologické škůdce. Boj s vlhkostí a škůdci a opravy poškozených částí domu mohou navíc být časově i finančně náročné.
„Nejlepší samozřejmě je problémům s vlhkostí předcházet a při stavbě či renovaci se zaměřit na opatření, která udrží dům v suchu. Například u šikmé střechy hraje důležitou roli správně provedená parotěsná zábrana, která zabraňuje pronikání vlhkosti do konstrukce domu. Zásadní je také kvalitní izolace a v neposlední radě je důležité myslet i na větrací mezery,“ vysvětluje Vojancová.
Kvalitní izolace může v boji s vlhkostí pomoci
„V případě, že už problémy se zvýšenou vlhkostí řešíte, je potřeba zaměřit se na původ problému. Nejlepším postupem je zkontrolovat, zda v problematické konstrukci nejsou tepelné mosty a zda je parotěsnicí vrstva funkční. Místa, kterými uniká teplo, mohou být náchylná ke kondenzaci a vlhkosti. Tato místa je důležité důkladně zaizolovat,“ doporučuje Vojancová.
Udržení konstrukce v suchu je jen jedním z řady benefitů, které má dobře zaizolovaný dům. Kvalitní parotěsnost pomohou zajistit sysové prvky URSA SECO, které byly speciálně vyvinuty pro optimalizaci ochrany konstrukce. Pomohou s dosažením vzduchotěsnosti konstrukce, která tak bude chráněna před úniky tepla, vlhkostí z interiéru i vodou z exteriéru.
S dosažením zdravého vnitřního prostředí bez zvýšené vlhkosti pomohou i minerální izolace URSA PUREONE nebo URSA GLASSWOOL, které jsou difuzně otevřené, vodní páru tedy propouští stejně jako vzduch. Díky tomu je konstrukce domu bezpečnější i z hlediska vlhkosti.
„Kvalitní izolace představuje cennou investici do každého domova. Pokud je navíc nainstalovaná správně, pomáhá eliminovat riziko kondenzace, prodlužuje životnost konstrukce stavby a zajišťuje zdravé prostředí,“ dodává Vojancová.
Více informací najdete na www.ursa.cz.

Související články
- Nová zelená úsporám 2025: Komplexní renovace, zálohy a výhodné úvěry na všechna opatření
- James Hardie Europe vás zve na veletrh Bau 2025 v Mnichově
- Požární řešení skladových objektů
- WEBINÁŘ: Bednění ztužujících věnců v konstrukčním systému HELUZ
- Větrat otevřenými okny není hospodárné. Kompaktní větrací jednotka Buderus úsporně vyvětrá i rodinný dům
- Zděné stavby na povodňovém území (3. část)