Budova hlavního nádraží v Českých Budějovicích, postavená v letech 1907 až 1908 podle návrhu Ing. Gustava Kulhavého, je významnou kulturní památkou. Rekonstrukce zahájená v roce 2020 navrátila budově její historickou podobu a současně ji přizpůsobila potřebám 21. století.
Zdroj: web Soutěž památka roku
Památkou roku 2024 je zrekonstruovaná budova vlakového nádraží v Českých Budějovicích
Vyhrála v kategorii velkých projektů. Ocenění tradičně uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.
Budova vlakového nádraží v Českých Budějovicích patří k nejvýraznějším stavbám 20. století na území města. Památkově chráněný objekt ze začátku minulého století prošel největší přestavbou ve své historii.
Stavbaři provedli obnovu střechy, fasády i interiérů. Vznikl multifunkční objekt s obchody, nabídkou služeb i moderními kancelářemi, potřebný bezbariérový přístup zajišťují výtahy. Výsledkem renovace je také pasáž propojující severní věž s hlavní odbavovací halou.
Základním architektonickým principem provedené obnovy byla čistota a návrat k původní jednoduché barevnosti. Vnitřní prostory byly očištěny od vizuálního smogu a nevhodných vestaveb, historické nástěnné mozaiky od výtvarníků Boukala a Březiny byly zachovány a odborně restaurovány.
Rekonstrukce obnovila dominantu Českých Budějovic a zvýšila komfort cestujících i pracovníků nádraží, přičemž zachovala její historický ráz a přizpůsobila ji požadavkům moderní dopravy. Projekt Rekonstrukce výpravní budovy v železniční stanici České Budějovice hlavní nádraží byl navržen ke spolufinancování Evropskou unií z Nástroje pro oživení a odolnost (Recovery and Resilience Facility – RRF) v rámci Národního plánu obnovy.
Kompletní rekonstrukce nádražní budovy železniční stanice České Budějovice byla zahájena v červnu 2020, veškeré práce byly ukončeny k 29. 11. 2024. Stavební práce probíhaly, z důvodu nutnosti zachování provozu pro veřejnost, po jednotlivých etapách.
Po odkrytí původních konstrukcí byl zjištěn velmi špatný stav některých částí objektu, například všech stávajících železobetonových nosných konstrukcí stropů, některého zdiva, bylo nutné také zbourat celý severní přístavek a změnit způsob odizolování objektu z důvodu výskytu tlakové podzemní vody.
Před zahájením obnovy fasády objektu byly provedeny restaurátorské průzkumy za účelem zjištění původní barevnosti. Pro nejednoznačné výsledky byla nakonec zvolena monochromatická barva fasády v pískovém okru.
Byly zrestaurovány zdobné prvky na fasádě, štítový erb nesený dvojicí dívek a kamenný sokl budovy.
Veškeré měděné klempířské prvky byly vyměněny za nové, včetně oplechování kopule centrální věže.
Prosklená pyramida s vrcholovou vázou byly taktéž opraveny a znovu přeskleny.
Nově z pískovce byly vyrobeny a osazeny repliky původních soch orlů, pylony a vázy.
V prostorách příjezdové a odjezdové haly byly provedeny opravy stropů a stěn, restaurovány historické erby, freska znázorňující železniční dopravu jižních Čech a dvě skleněné mozaiky.
Dále byla opravena a doplněna štuková výzdoba stěn a stropů, včetně doplnění zlacení.
Po provedených průzkumech původní barevnosti bylo, po konzultacích architekta interiéru se zástupci Národního památkového ústavu, zvoleno nové barevné řešení interiérů v prostorech pro veřejnost. Jsou zde umístěny další komerční jednotky a nově zrekonstruované pokladny.
Také zde byly vybudovány nové toalety se samostatnými kabinami pro imobilní osoby.
Při rekonstrukci byly v celém objektu provedeny nové rozvody inženýrských sítí – kanalizace, vody a elektřiny.
Významnou součástí úpravy exteriéru bylo i slavnostní osvětlení fasádních ploch a plastických dekorací včetně pohledového zvýraznění nasvětlených figurálních prvků.
Další informace:
Související články
- Nalaďte si živé vysílání TZB-info a estav.tv z Infothermy v Ostravě
- Titul Nejlepší energeticky úsporný projekt 2024 putuje do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
- Hluk tepelných čerpadel v zástavbě rodinných domů
- Modelium 2025 odstartovalo: Studenti navrhnou z lepenky národní pavilon pro světovou výstavu
- Evropská komise zjednodušuje pravidla pro udržitelnost
- Odborný seminář TZB-info: Dokumentace požární ochrany pro správce budov