Na neuzavřené odškodnění obětí nucených sterilizací, vývoz zbraní do rizikových regionů, nevyužívání kvalifikace uprchlíků z Ukrajiny či nedostatečná opatření na ochranu klimatu poukazuje ve své výroční zprávě o stavu lidských práv mezinárodní organizace Amnesty International (AI). Organizace v něm zmiňuje také nedávnou kampaň hnutí SPD s „rasistickou a xenofobní rétorikou“. Připomíná ale i pozitivní kroky jako přijetí nové definice znásilnění, narovnávání práv stejnopohlavních dvojic s manželskými páry, rozhodnutí Ústavního soudu zrušit podmínku kastrace při úřední změně pohlaví či otevření památníku holokaustu Romů v Letech u Písku.
Podle zprávy Ministerstvo zdravotnictví vyplatilo odškodné za nucené sterilizace z let 1966 až 2012 do konce loňska 720 ženám, převážně romským. „Stovky žen stále čekají na slíbených 300 000 korun,“ píše AI. Připomíná, že proces a průtahy kritizoval i ombudsman. Poslanecká sněmovna už schválila návrh o prodloužení odškodňování do konce roku 2026, projedná ho Senát a pak dostane k podpisu prezident.
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) v reakci na kritiku ČTK sdělilo, že do konce loňského roku na odškodném vyplatilo přes 210 milionů korun. „Rozhodovací praxe MZd byla nastavena podle judikatury správních soudů. Počet a nápor žádostí předčil původní očekávání,“ uvedl mluvčí MZd Ondřej Jakob. Další žádosti podle něj ministerstvo očekává spolu s prodloužením lhůty do konce roku 2026.
AI také uvedla, že český zákon k interrupcím je zastaralý a mnohá zdravotnická zařízení „kvůli chybným tvrzením“ lékařské komory odmítají zákrok ženám z jiných zemí EU provést i přes jiné stanovisko Ministerstva zdravotnictví či ombudsmana.
Zpráva poukazuje i na to, že Senát loni odmítl Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí. Organizace zmiňuje pak podmínečný trest, s nímž od soudu odešel muž, který víc než dva roky opakovaně znásilňoval svou nevlastní dceru. Autoři připomínají přijetí nové definice znásilnění jako sexu bez souhlasu a návrhu na povinné vzdělávání soudců.
Doplňují také informaci o přijetí zákona, podle něhož partneři mají od letoška podobná práva jako manželé, ale „bez plných rodičovských práv“. AI poukazuje na rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil podmínku kastrace pro úřední změnu pohlaví. Legislativa se připravuje.
Zpráva připomíná, že Česko přijalo kolem 370 000 uprchlíků z Ukrajiny. Uvádí ale, že většina ze zaměstnaných pracuje pod svou kvalifikací. Ministerstvo vnitra uvedlo, že se zaměstnavateli aktivně komunikuje a ukrajinskou menšinu informuje například o pracovním právu. „Ministerstvo vnitra s partnery spustilo kampaň Pracujeme tam, kde je třeba, která přináší skutečné příběhy ukrajinských uprchlíků, kteří si v České republice našli práci a postupně se začleňují do české společnosti,“ uvedla mluvčí ministerstva Hana Malá.
Autoři zmiňují také nedávnou „protiimigrační kampaň“ hnutí SPD s „rasistickou a xenofobní rétorikou“, kterou prověřuje policie.
V dokumentu je zmínka i o otevření památníku holokaustu Romů v Letech u Písku, o zřízení postu dětského ombudsmana od letošního pololetí či o návrhu na zákaz tělesných trestů u dětí.
Podle autorů vláda ale ani loni „nedokázala přijmout“ závazný klimatický zákon s cíli a opatřeními proti klimatické krizi.
Podle zprávy Česko pokračovalo ve vývozu zbraní do Izraele, Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů i přes obavu, že by se mohly použít k porušování lidských práv a humanitárního práva. Autoři míní, že Česko má „jedny z nejvolnějších“ zbraňových zákonů v Evropě. Zmiňují je v souvislosti s útokem na pražské filozofické fakultě. O změnách legislativy jedná pracovní skupina.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva převzalo na dvacet lidí a projektů – Svět práva
- Dne 24. ledna si připomínáme Mezinárodní den ohroženého advokáta – Advokacie
- Disidentka získala díky pomoci ombudsmana doplatek důchodu – Svět práva
- ESLP zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice – Judikatura
- Počet známých poprav byl nejvyšší od roku 2015, tvrdí Amnesty International – Svět práva
- Stav lidských práv ve světě se podle Amnesty International loni zhoršil – Svět práva