Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan podepsal dne 5. května 2025 s místopředsedou ukrajinské vlády Olexijem Černyšovem prohlášení o vzniku návratových center, která by měla ukrajinským uprchlíkům usnadnit cestu zpět do vlasti. Dokument podepsali ve Strakově akademii u příležitosti návštěvy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze. Na konci března pobývalo v ČR podle údajů Ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou. Ministr Rakušan řekl, že centrum by mělo ideálně začít fungovat zhruba v červenci, mělo by být jedno centrální v Praze, nevyloučil ale úvahy o dalších.
Podle premiéra Petra Fialy by mělo středisko pomoct s integrací uprchlíků i jejich návratu do vlasti, až k tomu bude čas. Koncept středisek podle Rakušana vznikl na Ukrajině. „V centrech se budou snažit ukrajinští zaměstnanci dostat do kontaktu s ukrajinskou komunitou a zprostředkovávat kontakty na Ukrajině, které se budou týkat třeba možností budoucího ubytování, pracovních příležitostí na Ukrajině. Toho za jakých standardních, přívětivých podmínek by se mohli Ukrajinci vrátit zpět na Ukrajinu a jakým způsobem tam začít svůj životní příběh,“ uvedl Rakušan. Centrum by mělo fungovat také pro rozvíjení kultury či pomoc pro Ukrajince, kteří si v Česku nevědí s něčím rady.
Ukrajincům by takzvané unity huby měly nabídnout veškeré informace o možnostech jejich návratu, k dispozici by jim měla být i právní pomoc a podpora. Cílem vlády je motivovat uprchlíky, aby se do země vrátili kvůli poválečné obnově. Podobná centra by měla vzniknout i v Německu nebo v Polsku.
O přípravě dokumentu jednal Rakušan s ukrajinským politikem v lednu. „Chápeme, že vítězství nad Ruskem a poválečné obnovy země nelze bez návratu občanů domů dosáhnout. Záměr motivovat ukrajinské občany k návratu i zřízení unity hubů plně podporujeme,“ uvedl tehdy Rakušan.
Dočasná ochrana ukrajinským běžencům umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh. V Evropské unii je zatím prodloužena do března příštího roku. V první polovině roku by se mělo vyjasnit, jak bude systém v EU pokračovat. Česko nabízí možnost zvláštního dlouhodobého pobytu pro uprchlíky. Prezident Petr Pavel podepsal příslušný zákon počátkem února tohoto roku.
Premiér Petr Fiala připomenul, že ČR přijala nejvíc uprchlíků na počet obyvatel. Daří se podle něj začleňovat je do společnosti. „Není možné čekat, jak to bude dál, diskuse už probíhají. Hlavní se uskuteční na červnové radě ministrů vnitra EU, tam dojde k posunu evropské pozice, k návrhu dalšího řešení,“ uvedl předseda vlády na dotaz ohledně budoucnosti uprchlíků po březnu 2026.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Nastartujte svou profesní kariéru s titulem Talent roku Právníka roku 2024 – Advokacie
- Stříž bude dál pracovat jako obhájce, justice je podle něj v dobré kondici – Svět práva
- Zájem dítěte nebývá u rodičů na prvním místě, zaznělo na sympoziu o rodině – Svět práva
- Komunikace s advokáty a veřejností je klíčová, mediální rodina ČAK stále roste – °
- Sněmovna schválila nový zákon, který má zlepšit kontrolu veřejných peněz – Legislativa
- Ústavní soud se musí vyjádřit k tomu, zda obce mohou omezit chov zvířat – Svět práva