Jaký vliv má digitalizace na právo, právnické profese a spravedlnost jako takovou? Může být digitální věk spravedlivější než ten analogový? Na tyto i mnohé další otázky se pokusí odpovědět Druhý sjezd českých právníků, který se koná právě nyní, ve středu a čtvrtek 14. a 15. května 2025 v pražském Karolinu.
Hlavní téma sjezdu je mimořádně aktuální – právní souvislosti digitalizace, které sahají od využití umělé inteligence přes fenomén deep fakes a digitální identitu až po přenos každodenního života do kyberprostoru a otázky ochrany soukromí.
Organizátorem akce je Jednota českých právníků, která ji pořádá ve spolupráci s předními právnickými profesními komorami (Česká advokátní komora, Notářská komora ČR, Exekutorská komora ČR) a spolky (Soudcovská unie ČR, Unie státních zástupců, Unie podnikových právníků, Asociace právnických fakult). Sjezdu se zúčastní zhruba 200 odborníků napříč právnickými profesemi včetně představitelů vrcholných soudních i státních institucí.
Slavnostní zahájení: technologie a právo
Slavnostní dopolední blok ve Velké aule Karolina zahájil mimo jiné bývalý předseda Ústavního soudu a současný předseda Jednoty českých právníků Pavel Rychetský. Hlavní systematický referát přednesl profesor Radim Polčák, prorektor Masarykovy univerzity a uznávaný expert na právo a technologie (na snímku).
Odborný program: čtyři pohledy na digitalizaci
Pracovní část sjezdu, která proběhne ve středu odpoledne a ve čtvrtek dopoledne v Modré posluchárně, nabídne tematicky propojená vystoupení čtyř pracovních skupin. Každou tvoří odborníci ze dvou právnických profesí.
- Advokáti a podnikoví právníci se budou věnovat dopadům digitalizace na soudcovské rozhodování, možnostem nahrazení některých aspektů lidského rozhodování technologiemi a proměnám právnického vzdělávání.
- Notáři a exekutoři otevřou téma elektronických právních jednání, důvěryhodnosti elektronických písemností a automatizace agendy včetně digitální administrace spisů.
- Státní zástupci ve spolupráci s akademiky z Brna představí koncept elektronického trestního řízení. Zaměří se na problematiku dokazování v digitálním prostředí a obtížné odlišování reality od fikce v kyberprostoru.
- Soudci spolu s pražskými akademiky se soustředí na etický rozměr digitalizace. Otevřou otázky rovnosti, spravedlnosti a férovosti v prostředí, kde technologie vytváří nové výhody, ale i znevýhodnění.
Historie právnických sjezdů a slavnostní večer
Součástí doprovodného programu je výstava o historii právnických sjezdů v Československu, kterou připravil brněnský akademik Jan Kabát. Jeho nová publikace na toto téma bude slavnostně pokřtěna během středečního večerního setkání v reprezentativních prostorách pražského Obecního domu.
Přenos a sborník
Celý sjezd je možné sledovat ONLINE
Všechny odborné referáty budou publikovány ve sjezdovém sborníku, který bude po skončení akce k dispozici odborné veřejnosti.
Redakce AD
Foto: redakce AD
Související články
- Historik Aleš Kýr převzal další významné ocenění, Čestnou medaili VS ČR – Svět práva
- Návrh legislativního plánu vlády počítá se 14 novými zákony a 31 novelami – Legislativa
- Právní věty občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura
- Soud nepochybil, když neudělil souhlas k podání žaloby na ochranu osobnosti – Judikatura
- V Česku platí od ledna zákon s novou regulací tzv. psychomodulačních látek – Legislativa
- Odškodnění za sterilizaci žádalo 2266 žen, žádostí před koncem lhůty přibylo – Svět práva