Evropská komise představila 1. dubna novou strategii vnitřní bezpečnosti Evropské unie, zaměřenou zvláště na zlepšení boje proti kriminalitě organizované v digitálním prostředí. Plán počítá s posílením role evropské policejní agentury Europol či možností zpřístupnit v budoucnu policejním orgánům část šifrované komunikace z mobilních aplikací. Zatímco podle komise tyto nástroje policie potřebuje například pro efektivnější stíhání terorismu či dětské pornografie, kritici návrhu se obávají nepřiměřených zásahů do soukromé komunikace Evropanů.
Strategii nazvanou ProtectEU navrhla unijní exekutiva v době, kdy instituce či firmy v evropských zemích čelí rostoucímu počtu kybernetických útoků, jejichž stopy vedou do Ruska. Digitální svět si ale osvojily i organizované zločinecké skupiny; podle údajů EK se na digitální stopu spoléhá 85 procent všech vyšetřování zločinů.
„Nepřátelům nečelíme na otevřených bojištích, ale skrývají se ve stínech našeho finančního systému a v temných zákoutích webu. Naše strategie to musí vždy reflektovat,“ prohlásil před europoslanci 1. dubna komisař pro vnitřní záležitosti Magnus Brunner.
Součástí strategie je také boj proti drogové kriminalitě či zneužívání dětí
Navržená strategie má posílit Europol, který by měl výrazně efektivněji než nyní poskytovat své služby policiím jednotlivých členských zemí. Policejní vyšetřovatelé by podle Brunnera měli získat širší možnosti například při operacích v utajení či při využívání korunních svědků. Součástí strategie jsou také konkrétní plány týkající se boje proti drogové kriminalitě či zneužívání dětí. Komise chce v jeho rámci předložit i návrhy posilující ochranu dětí před online šikanou či radikalizací.
Silnější roli by měla hrát i unijní pohraniční agentura Frontex, která by podle představ komise měla v budoucnu mít až 30 000 zaměstnanců, což je desetinásobek současného počtu.
Patrně největší diskuse vyvolává plán poskytnout bezpečnostním orgánům širší možnosti nahlížet do šifrované komunikace v telefonech a dalších zařízeních. Někteří europoslanci dali najevo obavy, aby plán neposílil policejní pravomoci na úkor soukromí obyvatel. Místopředsedkyně EK Henna Virkkunenová je ujišťovala, že přístup policie k datům z komunikace bude vždy vyvážený s požadavky ochrany soukromí.
Konkrétní návrhy z představeného plánu budou právě europoslanci schvalovat společně s členskými státy v příštích měsících a letech.
Zdroj: ČTK
Foto: canva.com
Související články
- Nový zákon upraví spolupráci úřadů při dozoru nad bezpečností výrobků – Legislativa
- Poslanci se pokusí najít kompromisní znění zákona o kyberbezpečnosti – Legislativa
- Navrhované rozšíření pravomocí společenství obcí vláda patrně podpoří – Legislativa
- Sacharovou cenu získali María Corina Machadová a Edmund González Urrutia – Svět práva
- Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky? – Legislativa
- Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se vzdal funkce, skončí 31. března – Svět práva