(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Hlavní je stále směřovat k dodržování lidských práv a vzájemnému respektu – Svět práva

Hlavní je stále směřovat k dodržování lidských práv a vzájemnému respektu – Svět práva

Reklama
Reklama

Rozhovor

 „Pro mě je dnes žena matkou, strážkyní rodiny, ochránkyní své země,“ říká Olena Maksymenko, ukrajinská advokátka, kterou jsme oslovili při příležitosti blížícího se Mezinárodního dne žen. Olena Maksymenko byla pověřena Ukrajinskou národní advokátní komorou (UNBA) k zastupování jejích zájmů v České republice. Čím vším se aktuálně ve své profesi zabývá, jakou pomoc nejčastěji nabízí ukrajinským ženám, a nejen jim, a co by v nejbližší době ráda uskutečnila, na to jsme se zeptali v rozhovoru pro Advokátní deník. 

 

Ukrajinské ženy obecně prokazují každý den obrovskou statečnost v nelehké době, kterou přinesla agrese Ruska. Ze dne na den se mnohým z nich úplně změnil život. Co je pro vás v současné době nejaktuálnější, jakou advokátní pomoc jim nejčastěji nabízíte?

Ve své advokátní praxi se téměř denně zabývám případy týkajícími se styku s dítětem, jejichž postup upravuje Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí. Hovoříme o případech, kdy se jeden z rodičů nachází na Ukrajině, zatímco dítě bylo bez jeho souhlasu odvezeno druhým rodičem do zahraničí. Důvodem jsou normy ukrajinské legislativy, které v době plné invaze Ruska do Ukrajiny umožňovaly odjezd nezletilého dítěte s jedním z rodičů bez notářsky ověřeného souhlasu druhého rodiče. Cílem těchto byrokratických úlev je samozřejmě především umožnit dítěti pobyt v bezpečném prostoru, zajistit jeho klid a normalizovat jeho psychický stav.

Současně rodič, u kterého dítě pobývá, někdy brání komunikaci, a to i prostřednictvím internetové komunikace, což porušuje právo dítěte na kontakt s rodičem, rovnost práv rodičů, tedy mezinárodní i ukrajinské právo. Za těchto okolností jsou rodiče nuceni vyhledat právní pomoc, aby mohli svá práva uplatnit. Každý z těchto případů je plný individuálních detailů a psychických traumat.

Druhým nejčastěji podávaným návrhem jsou rozvody a vymáhání výživného na nezletilé děti. Na rozdíl od českého právního řádu umožňuje ukrajinský soudní systém samostatné projednávání rozvodových věcí bez řešení otázek péče o děti, výživného a rozdělení majetku. Požadavkem klientů je tedy podání samostatného rozvodového řízení nebo řízení o výživném podle jejich volby. V obou kategoriích případů má ukrajinský advokát právo zastupovat zájmy klienta prostřednictvím elektronického soudu.

 

Řešení podobně citlivých případů klade jistě velké nároky na každého účastníka…

Účast v těchto kategoriích případů podle mého názoru klade na advokáta velkou odpovědnost. Klienti totiž vždy procházejí dlouhou a traumatickou cestou ve svých vztazích a ve fázi vyhledání právní pomoci se nacházejí v komplikovaném psychickém stavu. To platí zejména vzhledem k neustálému napětí způsobenému válkou, která samozřejmě zanechává stopy na stavu každého Ukrajince jak u nás, tak v zahraničí.

 

S vedením ČAK jste jako zástupkyně UNBA v pravidelném kontaktu, spolupracujete v oblastech blízkých české a ukrajinské advokacii. Pořádáte nějaké semináře, konference pro ukrajinské kolegy?

Setkání zahraničních advokátů v České advokátní komoře v paláci Dunaj v lednu

Jako zástupkyně Ukrajinské národní advokátní komory v Praze a advokátka, která prošla procedurou uznání zahraničního advokáta, pořádám každého půl roku seminář pro ukrajinské kolegy, kteří hodlají v České republice vykonávat svou profesi. Samozřejmě, že příprava dokumentů a složení zkoušky není příliš složitá procedura, ale protože jsem s ukrajinskými advokáty v neustálém kontaktu, vidím, že mají značné množství praktických otázek, na které se snažím pokaždé poskytnout co nejpodrobnější odpovědi. Kromě okruhu otázek nastíněných Českou advokátní komorou bych ráda kolegy upozornila na zákon č. 85/1996 Sb., 91/2012 Sb. o mezinárodním právu soukromém, na Doporučení Stálého výboru CCBE k ukrajinským advokátům a na další materiály, které podle mého názoru mohou usnadnit adaptaci ukrajinských advokátů.

Cítím také velkou podporu od svých českých kolegů, kteří jsou vždy otevřeni diskusi a spolupráci. S pomocí české kolegyně, advokátky Mgr. Bc. Pavly Vackové, se na platformě UNBA uskutečnil online webinář „České rodinné právo pro Ukrajince: Co byste měli vědět“.

 

Co byste ráda v rámci pomoci ukrajinským advokátům a advokátkám v nejbližší době ještě uskutečnila?

Od začátku ruské invaze v plném rozsahu výrazně vzrostl počet ukrajinských žen s dětmi v České republice, řada českých právníků poskytovala a nadále poskytuje Ukrajincům právní pomoc a vytváří se dobře zavedená praxe. Pracuji na ambiciózním projektu výměny informací mezi českými a ukrajinskými kolegy „Dny česko-ukrajinského práva“, který si představuji ve třech základních panelech.

Panel rodinného práva, který by poskytl srovnávací analýzu rozdílů a podobností mezi našimi právními systémy, volbu soudní příslušnosti, srovnání institutu společné péče o děti po rozvodu rodičů a účasti na výchově dítěte, vyživovací povinnosti bývalých manželů atd. Další panel by byl zaměřený na kryptoměny a hledání kybernetických aktiv. A nakonec panel věnující se zamezení dvojímu zdanění, jak postupovat při změně daňové rezidence, jak funguje automatická výměna informací na mezinárodní úrovni podle standardu CRS.

V současné době jsou na seznamu kolegů připravených zapojit se do tohoto projektu ukrajinští, čeští a britští právníci. Podle mého názoru se jedná o relevantní a zajímavou problematiku a vítám kolegy, kteří jsou připraveni vyjádřit svůj názor a připojit se k našemu týmu.

 

Právníci mohou také nabídnout pomoc pro bono…

Ano, společně se skupinou aktivních ukrajinských právníků a se zástupci Velvyslanectví Ukrajiny v České republice vytváříme seznam právníků, kteří jsou ochotni pro bono pomáhat ukrajinským občanům, připravujeme informační materiály o nutnosti evidence nezletilých Ukrajinců, které jeden z rodičů odvezl do zahraničí bez souhlasu druhého, a o dalších právních otázkách. Je samozřejmě velmi obtížné obsáhnout celý seznam problémů, s nimiž se ukrajinští občané v zahraničí potýkají, ale hlavní je neustále směřovat k dodržování lidských práv a vzájemnému respektu.

Možnost poskytovat pro bono pomoc se mi podařilo vyřešit pomocí platformy Právo Vsim, kde se může zaregistrovat a nabídnout svůj odborný názor každý právník, který si uvědomuje problémy dnešní doby a je ochoten věnovat část svého času poradenství.

 

Co byste všem ženám nejen u příležitosti MDŽ ráda popřála?

Mezinárodní den žen je příležitostí zdůraznit roli žen ve společnosti. Vždyť je to právě žena, která má schopnost zachovat rodinu, dává život a stará se o budoucnost lidstva, bez níž není možná jeho existence – o dítě. Moderní doba poskytla ženám mnoho dalších možností uplatnění jak ve společnosti, tak v osobním životě. Pro mě je dnes žena matkou, strážkyní rodiny, ochránkyní své země. A každé ženě, bez ohledu na její bydliště, národnost či věk, bych chtěla popřát inspiraci k poznávání tohoto světa a sílu měnit ho k lepšímu.

 

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně sil a odhodlání při prosazování spravedlnosti!

 

Ivana Sýkorová
Foto: redakce AD, archiv O. Maksymenko

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama