Výbor pro práva obětí, který má za cíl posílit systematickou ochranu obětí trestných činů, se 24. dubna sešel na svém prvním zasedání. Výbor, jenž byl zřízen letos v březnu jako pracovní orgán Rady vlády pro lidská práva, sdružuje experty z občanské společnosti a zástupce státních institucí. Jeho předsedkyní se stala Jitka Poláková, předsedkyně Victima, z. s. – Asociace organizací poskytující služby obětem trestných činů a ředitelka organizace proFem.
Cílem Výboru pro práva obětí je pojmenovat problémy současného systému ochrany obětí trestných činů a navrhovat opatření ke zlepšení postavení obětí, včetně návrhů na legislativní změny. Pro fungování Výboru je zásadní mezioborová a mezirezortní spolupráce, efektivní dodržování mezinárodních lidskoprávních závazků ČR a inspirace zahraniční dobrou praxí.
„Založením Výboru chceme přispět ke zlepšení práv obětí trestných činů, toto téma zviditelnit a odborně posílit. Výbor navazuje na úspěšnou činnost dřívější Pracovní skupiny pro efektivní trestní justici, která vypracovala teze trestní politiky, se kterými nyní pracuje Ministerstvo spravedlnosti. Nyní se chceme více zaměřit na specifické potřeby obětí. Zvlášť zranitelným obětem, například dětem, obětem obchodování s lidmi, sexualizovaného nebo předsudečného násilí, stát garantuje odbornou pomoc. Systém v ČR má však mezery a obětem se potřebné podpory často nedostává. V blízké době nás čeká revize evropské směrnice o obětech, což je právě skvělá příležitost stávající fungování systému podpory obětí revidovat a navrhnout potřebné změny. Výbor je pro tyto zásadní meziresortní a mezioborové diskuse ideální platformou,“ uvedla zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
„Zřízení Výboru pro práva obětí završuje několikaleté úsilí organizací pracujících s oběťmi trestných činů o zřízení tělesa, které bude na vysoké politické úrovni prosazovat potřeby obětí trestných činů. Vítáme tento symbolický krok jako projev zájmu o téma přístupu obětí ke spravedlnosti,“ říká Jitka Poláková, předsedkyně Victima, z. s. – Asociace organizací poskytující služby obětem trestných činů.
„Prvním úkolem Výboru bude analyzovat stávající stav podpory obětí, chybějící strategii péče o oběti i plánované legislativní změny, ke kterým dojde v důsledku povinné implementace evropských směrnic v následujících dvou letech,“ doplňuje Klára Kalibová, advokátka a právní expertka Victima, z. s.
Petra Schwarz Koutská, Communications
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Rada pro paměťovou agendu se na svém zasedání zabývala dotačním programem – Svět práva
- Helsinský výbor: Polovina nemocnic stále omezuje právo rodičů být u dítěte – Svět práva
- Dne 24. ledna si připomínáme Mezinárodní den ohroženého advokáta – Advokacie
- Disidentka získala díky pomoci ombudsmana doplatek důchodu – Svět práva
- Do zvolení dětského ombudsmana bude jeho povinnosti vykonávat V. A. Schorm – Svět práva
- Zástupce ombudsmana naléhá na změnu systému péče o děti i péče ústavní – Svět práva