Sněmovna podpořila v úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opozice pokládá zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chce předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
Navržené změny mají podle předkladatelů z řad koalice zvýšit bezpečnost obyvatel a zlepšit přehled o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a nelegálních migrantů. Mají také zrychlit řízení týkající se mezinárodní ochrany s omezením jeho zneužívání. Vládní tábor chce, aby byla novela přijata do konce volebního období.
Předloha reaguje na unijní migrační pakt. Ministr vnitra Vít Rakušan poukazoval na to, že bez unijního paktu by zpřísnění přístupu k nelegální migraci nebylo možné, byť je pakt podle něho málo ambiciózní. „Stav, který je teď na legislativní úrovní Evropy, je lepší, než byl předtím,“ uvedl. Zpřísnění českých pravidel je podle Rakušana nutné i kvůli tomu, že postup vůči nelegálním migrantům přitvrzují i další členské státy. „Nemůžeme zůstat poslední, nebylo by to výhodné,“ řekl k tomu zpravodaj předlohy Karel Krejza.
Předloha například předpokládá, že pokud bude cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí o mezinárodní ochranu. V případě, že o vyhoštění rozhodne jiný členský stát, v Česku už se znovu rozhodovat nebude. Do jednoho se spojí řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu. Soudy budou muset zvážit, zda v případě, kdy bude cizinec odsouzen za trestnou činnost, je namístě uložit také trest vyhoštění.
Migranti by měli procházet i novým epidemiologickým vyšetřením. Policie a úřady budou moci u migrantů použít informace z jejich mobilních telefonů k jejich identifikaci. Žadatelům o azyl budou moci úřady podle ministerstva vnitra také určit místo pobytu nebo nařídit povinnost pobývat v azylových zařízeních. Úřady budou moci omezit sociální standardy žadatelů o azyl na ubytování a stravu i omezit jejich přístup na pracovní trh. Ministerský odbor azylové a migrační politiky má rozhodovat v kratších lhůtách. Rychleji budou muset postupovat v případě odvolání soudy, podle konkrétního typu případu budou mít na verdikt pět týdnů až rok.
Předloha má podle zdůvodnění omezit zneužívání mezinárodních letišť k nelegální migraci. Nově upravuje proces azylového hraničního řízení a vyhoštění přímo z vnější hranice.
Loni zaznamenala Česká republika podle zprávy ministerstva vnitra 1363 žádostí o mezinárodní ochranu, meziročně o 62 méně. Nejčastěji o ochranu žádali lidé z Uzbekistánu, Ukrajiny a Vietnamu. Azyl Česko loni udělilo v 54 případech, dalších 149 lidí získalo doplňkovou ochranu. Získávají ji lidé, kteří nesplňují podmínky pro udělení azylu, ale v domovském státě by jim mohla hrozit vážná újma.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com
Související články
- ÚPV doporučil schválit ošetřovné pro živnostníky a pracovníky na dohody – Legislativa
- Historik Aleš Kýr převzal další významné ocenění, Čestnou medaili VS ČR – Svět práva
- Návrh legislativního plánu vlády počítá se 14 novými zákony a 31 novelami – Legislativa
- Právní věty občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu – Judikatura
- Soud nepochybil, když neudělil souhlas k podání žaloby na ochranu osobnosti – Judikatura
- V Česku platí od ledna zákon s novou regulací tzv. psychomodulačních látek – Legislativa