Pozvánka na 9. sněm ČAK a výzva k navrhování kandidátů do představenstva a dalších orgánů Komory, informace o úspěšném završení legislativního procesu dlouho očekávané zásadní novely zákona o advokacii, ale např. i program již 19. slavnostního galavečera Právníka roku, včetně informace o možnosti se do 15. 4. v Brně výhodně ubytovat – a samozřejmě zajímavé odborné články, judikatura a další informace vás čekají v březnovém Bulletinu advokacie. Ten právě dnes vychází a je vám k dispozici v tradiční papírové podobě nebo na vysoce moderní uživatelsky komfortní čtečce.
Mezi odbornými články najdete rozbor velmi aktuálního legislativního počinu. Jiří Jelínek se v příspěvku nazvaném Nad první novelou trestního zákoníku v roce 2025 velmi kriticky zabývá novým trestným činem neoprávněná činnost pro cizí moc (§ 318a trestního zákoníku, přijatý zákonem č. 24/2025 Sb.), který je účinný teprve od 11. 2. 2025.
Rádi bychom vás upozornili i na obsáhlý příspěvek Petra Tégla a Filipa Melzera Nabytí od neoprávněného a chápání § 1112 o. z. v judikatuře Nejvyššího soudu. Autoři v kritické reakci na rozsudek Nejvyššího soudu sp. zn. 29 ICdo 99/2022, jenž se zabýval některými aspekty nabytí vlastnického práva od neoprávněného, nabízejí svůj pohled na aplikaci § 1112 občanského zákoníku, respektující jeho smysl a účel i inspirační zdroj, jímž je čl. 1154 italského občanského zákoníku.
Ochrana důvěrných informací v daňovém řízení je tématem článku Pavla Vetešníka, jehož cílem je postihnout pojetí důvěrných informací a způsob jejich ochrany v daňovém řízení, včetně zvláštních ustanovení o ochraně mlčenlivosti uložené advokátovi a daňovému poradci, a popsat případné důsledky porušení této ochrany.
Přehlédnout byste neměli ani na první pohled „akademický“ článek Nicole Ragužové Principy převodu movité věci v evropském kontextu, neboť, jak autorka upozorňuje, „odlišnost tradiční úpravy v jednotlivých členských zemích EU vede k odlišným právním následkům, a to mj. co do ochrany věřitelů a ochrany převodce či naopak nabyvatele“, takže „pochopení závazkověprávní a věcněprávní složky koupě věci a převodu vlastnického práva na evropském kontinentu může usnadnit přeshraniční vyjednávání a uzavírání smluv, převody majetku vč. movitých věcí a zejm. identifikaci ideální míry ochrany převodce (prodávajícího) a nabyvatele (kupujícího) v závislosti na rozhodném právu“.
V rubrice Z judikatury pak bychom rádi upozornili na rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 27. 8. 2024, sp. zn. 25 Cdo 3770/2023, který se vyjadřuje ke znalostní, ověřovací a poučovací povinnosti advokáta a pokynům klienta.
Vaší pozornosti by neměl uniknout ani rozsudek velkého senátu Soudního dvora EU ze dne 19. 12. 2024 ve věci C-295/23, Halmer Rechtsanwaltsgesellschaft v. Rechtsanwaltskammer München, podle něhož členský stát EU může zakázat kapitálovou účast ryze finančních investorů v rámci advokátní společnosti, s odůvodněním, že se tak zajišťuje, aby advokáti mohli vykonávat své povolání nezávisle a v souladu se svými profesními a etickými povinnostmi.
Redakce BA/AD
Foto: redakce AD
Související články
- Co nám přinesla sametová revoluce? Vzpomínají zástupci advokacie – Advokacie
- Senát schválil úpravu služby na zastupitelských úřadech v cizině – Legislativa
- Vládní program ke snížení násilí na dětech má posílit prevenci i intervenci – Svět práva
- Úřad evropského žalobce v loňském roce odhalil podvody za 24,8 miliardy eur – Svět práva
- Prezident Pavel udělil pět milostí, svou pravomoc využil podruhé za dva roky – Svět práva
- Plzeň otevřela stezku zaměřenou na prevenci kriminality – Svět práva