Počet veřejně známých vykonaných trestů smrti byl v roce 2024 nejvyšší od roku 2015, uvádí ve své každoroční zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Podle jejích statistik bylo vloni popraveno 1518 lidí, z nichž téměř dvě třetiny připadají na Írán. Mimo statistiku je ale Čína, kde se podle odhadů uskutečňuje několik tisíc poprav ročně.
Meziročně se počet vykonaných poprav, o kterých jsou dostupné údaje, vzrostl o 32 procent. Přes 90 procent těchto poprav připadá na země na Blízkém východě, kde se počet zvýšil o téměř 40 procent. V Saúdské Arábii se počet poprav zdvojnásobil na 345 a v Iráku zčtyřnásobil na 63. Nejvíce trestů smrti vykonal Írán s 972 popravami.
Nejvíce lidí, asi několik tisíc, popravila Čína. „Skutečný rozsah trestu smrti zůstává neznámý, jelikož tento údaj je považován za státní tajemství,“ uvádí Amnesty International. Počet poprav tají i některé další asijské země, například Severní Korea či Vietnam.
„Trest smrti je odporná praktika, která nemá místo v dnešní světě,“ řekla šéfka Amnesty International Agnès Callamardová. Počet zemí, které vykonávají trest smrti, však podle ní klesá. Loni jich bylo dohromady 15. Výrazně také klesl počet udělených trestů smrti, a to o zhruba pětinu na 2087. Soudy rozhodly o nejvyšších trestech ve 46 zemích, některé státy však ponechávají trest smrti v trestním zákoníku, aniž by popravy fakticky vykonávaly. Podle Callamardové je tak trest smrti ve světe praktikou na ústupu.
Organizace také kritizuje, že zhruba 40 procent poprav bylo vykonáno v souvislosti s porušením protidrogových zákonů. To se týká především Číny, Saúdské Arábie a Íránu.
V Evropě vykonalo loni jedinou popravu Bělorusko. Ve Spojených státech bylo popraveno 25 lidí, což bylo o jednu popravu více než v roce 2023. Nový americký prezident Donald Trump ale opakovaně tvrdí, že bude usilovat o častější používání trestu smrti. To by mohlo mít vliv především u kauz před federálními soudy. Federální prokurátoři totiž musí brát v potaz nařízení ministryně spravedlnosti Pamely Bondiové, která již uvedla, že bude chtít požadovat trest smrti vždy, kdy to bude možné.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Cenu zmocněnkyně vlády pro lidská práva převzalo na dvacet lidí a projektů – Svět práva
- Helsinský výbor: Polovina nemocnic stále omezuje právo rodičů být u dítěte – Svět práva
- Dne 24. ledna si připomínáme Mezinárodní den ohroženého advokáta – Advokacie
- Disidentka získala díky pomoci ombudsmana doplatek důchodu – Svět práva
- ESLP zveřejnil rozhodnutí ve věci Brož proti České republice – Judikatura
- Soud rehabilitoval 9 římskokatolických kněží zatčených v roce 1949 – Judikatura