Krádeže, šikana, ublížení na zdraví či poškozování cizí věci patří mezi nejčastěji řešené trestné činy ve školních zařízeních. Důležitá je prevence a včasné předcházení problémům ve spolupráci policie se školami, zřizovateli anebo také rodiči. Na konferenci k bezpečnosti ve školách to uvedl Jaromír Tkadleček z Krajského ředitelství policie Zlínského kraje
„Bezpečnostní situace ve školách je komplexní problém. Řešíme nejen fyzické násilí a majetkové delikty, ale stále více také hrozby z online prostředí,“ řekl Tkadleček. Podle něj mezi aktuální bezpečnostní hrozby patří i možnost útoku aktivního střelce, šikana včetně kyberšikany, sexuální trestná činnost na internetu nebo šíření poplašných zpráv, rasismus a xenofobie. Řeší ale také otázku bezpečné cesty do školy a ze školy či užívání alkoholu a drog.
Výčet nejčastějších skutků, které policisté ve školách nebo jejich okolí řeší, zahrnuje především krádeže, ohrožování výchovy dítěte, maření výkonu úředního rozhodnutí, výtržnictví, poškozování cizí věci, ublížení na zdraví či vydírání. V digitálním prostoru přibývá případů šíření nevhodného obsahu. Šikana v online prostředí poté mnohdy přechází do závažnějších forem, jako je vydírání nebo psychické týrání.
Tkadleček míní, že klíčem k řešení je především prevence. „Prevence a profylaxe jsou klíčové k zamezení negativních trendů. Zásadní je spolupráce mezi policií, školami, zřizovateli, obcemi, neziskovými organizacemi i rodiči,“ řekl. Represe je podle něj krajním krokem, protože přináší řadu negativních důsledků. Policie ji využívá v případech, kdy se stane spáchání přestupku nebo trestného činu, v závislosti na závažnosti a souvisejících okolnostech činu.
Policie ČR realizuje řadu preventivních programů zaměřených na bezpečnost ve školách a ochranu dětí a mládeže před kriminalitou. Patří mezi ně například projekt Ajaxův zápisník, zaměřený na žáky druhých a třetích tříd, který děti seznamuje s pravidly bezpečného chování. Pro starší žáky je kupříkladu projekt Na prahu dospělosti, který informuje o trestní odpovědnosti a důsledcích protiprávního jednání.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: FREEPIK.com a archiv Policie ČR
Související články
- ÚS: Demokratický právní stát oprávněně trestá záměrné falšování historie – Svět práva
- Sněmovna podpořila úpravu pravidel předávání informací policií v rámci EU – Legislativa
- Osmdesátiletý Brit dostal pokutu za svého příliš kokrhajícího kohouta – Svět práva
- Městské státní zastupitelství v Praze bude od 13. ledna řídit D. Smetanová – Svět práva
- Nejvyšší správní soud by mohl posílit soudce a pedagog Jan Kratochvíl – Svět práva
- Tématem kulatého stolu pořádaného ČAK a UPP byla povinnost mlčenlivosti – Advokacie