Dnes 30. dubna se v Galerii 17. listopadu v Kaňkově paláci v Praze, sídle ČAK, sešli zástupci české odborné právnické veřejnosti, aby si symbolicky přiťukli na úspěch výstavy Právnické sjezdy v proměnách času, která připomíná historický význam těchto klíčových odborných a společenských událostí české právnické obce. Výstavy, jež zároveň symbolicky propojuje minulost s blížícím se Druhým sjezdem českých právníků, jenž proběhne 14. a 15. května 2025 v pražském Karolinu a bude příležitostí pro odborné diskuse a pro setkání právníků, kteří mají odpovědnost za rozvoj právního státu a jeho hodnot.
Slavnostního přípitku na úspěch výstavy a letošního právnického sjezdu, který se zaměří na výzvy digitalizace vs. spravedlnost, se zúčastnili zástupci Jednoty českých právníků, právnických komor a spolků, akademické obce i odborné veřejnosti poté, co projednali v rámci sjezdového výboru veškeré přípravné a organizační záležitosti spojené s blížící se nejvýznamnější právnickou událostí tohoto roku.
Za Českou advokátní komoru pronesla úvodní slovo její mluvčí Iva Chaloupková, která zdůraznila význam tradice i historické kontinuity právnické profese. „Výstava obrací náš pohled do minulosti, do počátku 20. století, kdy se psala významná historie této, tehdy rozhodně nejprestižnější justiční události, na níž neváhali dorazit ani ti nejvyšší představitelé moci zákonodárné i výkonné,“ uvedla ve svém projevu a dodala: „Výstava chce připomenout význam právnických sjezdů jako klíčových sympozií pro odborné setkávání a diskusi českých a československých právníků a dává si za cíl představit jejich fenomén současné právnické veřejnosti právě v kontextu obnovené tradice, na kterou navázal Sjezd českých právníků v roce 2022 a jež bude pokračovat již zmíněným letošním druhým ročníkem.“
Autorem výstavy je Jan Kabát z Katedry dějin státu a práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Ten během slavnostního zahájení poděkoval za podporu a spolupráci při přípravě výstavy, zejména Jednotě českých právníků, České advokátní komoře, Národnímu archivu a dalším partnerům, kteří se na realizaci projektu podíleli.
Výstava na pěti výstavních panelech představuje dobové materiály a fotografie převážně z fondů Národního archivu a dalších archivních institucí. Je volně přístupná veřejnosti a potrvá do 13. května 2025.
K výstavě rovněž vychází odborná publikace, která bude slavnostně pokřtěna během společenského večera Sjezdu českých právníků 14. května 2025 v Obecním domě v Praze.
Výstava Právnické sjezdy v proměnách času
je otevřena zdarma všem zájemcům v Galerii 17. listopadu,
v budově ČAK na Národní 16, Praha 1,
a to v pondělí až čtvrtek od 8 do 17 hodin, v pátek od 8 do 15.30 hodin.
Rozhovor o výstavě s jejím autorem Janem Kabátem naleznete ZDE.
Redakce AD
Foto: redakce AD
Související články
- Živnostníci a dohodáři budou mít od příštího roku nárok na ošetřovné – Legislativa
- Průměrný plat zaměstnanců soudů má vzrůst o 5000 korun, uvedly odbory – Svět práva
- Novela zákona o převádění nemovitostí státu na obce se vrací do sněmovny – Legislativa
- ÚS vstoupí do roku 2025 s nově složenými senáty a jasnými pravidly – Svět práva
- Věznice budou vězňům tvořit finanční rezervy pro propuštění na svobodu – Legislativa
- Ústavní soud se na podnět NSS zabývá právní úpravou příspěvku na bydlení – Svět práva