Senát pravděpodobně na své schůzi, která bude zahájena ve středu 9. dubna 2025 dopoledne, schválí novelu zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Ta má kvůli zpružnění trhu práce mimo jiné prodloužit zkušební dobu pro zaměstnance a upravit výpovědní lhůtu. Doporučily mu to dne 2. dubna 2025 jeho Výbor pro sociální politiku a Ústavně-právní výbor, jehož souhlas s předlohou byl jednomyslný. Takzvaná flexinovela zákoníku práce by měla nabýt účinnosti od druhého měsíce po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Výbor pro sociální politiku výbor odmítl opětovnou snahu zástupců ODS a TOP 09 doplnit novelu o možnost výpovědi bez udání důvodu s nejméně dvojnásobným odstupným, s níž se ani sněmovna neztotožnila. Výbor pro hospodářství, zemědělství a dopravu se na žádném stanovisku neshodl, když pro schválení novely beze změn hlasovali čtyři z jeho osmi členů a stejný počet byl i pro doplnění předlohy o výpověď bez udání důvodu, které je podle Ministerstva práce a sociálních věcí v rámci zemí EU zavedeno spíše ojediněle.
Zaměstnavatelé budou muset podle novely rodičům na rodičovské držet jejich původní místo do dvou let dítěte. Pracovníci s osobní vazbou k cizí zemi by mohli výdělek dostávat v zahraniční měně, ale jen té, pro kterou Česká národní banka vyhlašuje kurz vždy na následující pracovní den.
Zaměstnanci by si mohli nově sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Museli by se však na tom písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Na brigády o letních prázdninách by se mohlo začít chodit už od 14 let, potřebný bude písemný souhlas rodičů.
Novela mění i výši podpory v nezaměstnanosti, která by se měla v prvních měsících zvýšit ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících by naopak klesla z nynějších 45 procent na 40 procent vydělané částky. Déle by peníze od státu dostávali lidé od 52 let, nyní je to od 50 let. Stejná částka by se vyplácela při propuštění i při dobrovolné změně práce. Při rekvalifikaci by měla být vyšší, činit by měla 80 procent čistého výdělku. Vzrostly by i maximální možné pobírané částky. Pravidla pro opětovné získání podpory by se zpřísnila, bylo by nutné odpracovat a platit odvody devět měsíců místo šesti.
Výpovědní lhůta bude podle vládní novely nově začínat doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Předloha naopak prodlužuje ze tří na čtyři měsíce zkušební dobu, u vedoucích zaměstnanců pak ze šesti na osm měsíců.
Uzákonění výpovědi bez udání důvodu se mělo týkat jen pracujících za mzdu, předpokládalo odstupné zpravidla aspoň dva až šest měsíčních výdělků podle doby zaměstnání i výjimky pro určité skupiny zaměstnanců.
Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD
Související články
- ÚS: Žalobou na ochranu osobnosti se budou znovu zabývat obecné soudy – Judikatura
- Skype obhajoby jsou běžným a pozitivně vnímaným způsobem komunikace – Advokacie
- Zaklínadlo recidiva. Návrat do života z výkonu trestu je složitý proces – Svět práva
- ÚSTR vyzývá k postihování propagace komunismu jako je tomu u nacismu – Legislativa
- Tip pro koncipienty: Přihlaste se na intenzivní kurzy o právu EU v Trevíru – Advokacie
- Koalice navrhne zákon pro rychlejší vyhošťování nelegálních cizinců – Legislativa