Před závěrečným schvalováním ve sněmovně je vládní předloha, která má zavést registr ubytovacích zařízení a také evidenci údajů o ubytovaných hostech. Poslanci ji projednali 15. dubna ve druhém čtení. Podle předložených pozměňovacích návrhů by z ní mohli při schvalování zúžit okruh údajů, které by hoteliéři a další ubytovatelé museli státu hlásit o svých hostech. Původně navržený rozsah údajů čelil kritice. Ministerstvo pro místní rozvoj za něj v březnu dostalo jednu z anticen Velký bratr udělovanou za největší zásahy do soukromí. Další z návrhů by měl vypustit původně navrhované oprávnění obcí regulovat krátkodobá ubytování v bytech.
„Nová centralizovaná databáze ubytovaných bude představovat unikátní zdroj informací o tom, kdo, kde, kdy a s kým byl ubytován. A to až několik let zpětně,“ zdůvodnili rozhodnutí organizátoři, proč se rozhodli udělit systému eTurista svoji anticenu. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek před poslanci řekl, že hlavním cílem je narovnání podnikatelského prostředí prostřednictvím registru ubytovatelů. Poctivým ubytovatelům to podle něj zjednoduší život.
Návrh pětice koaličních poslanců v čele s Vojtěchem Munzarem počítá s tím, že by se okruh nahlašovaných údajů o hostech zúžil. Hoteliéři a další ubytovatelé by nemuseli hlásit například jména nebo data narození svých hostů. Nově by mohlo stačit zapsat jejich rok narození a místo trvalého pobytu. „Stát nemá sledovat kdo, kde, s kým, jak dlouho a v jakém zařízení se ubytoval, do toho státu opravdu nic není,“ prohlásil Munzar. Chce také prodloužit lhůtu pro nahlašování údajů z navrhovaných 24 hodin na 72 hodin. Poslankyně Milada Voborská navrhuje, aby přístup do registru ubytovacích zařízení měli i hasiči v případě zásahu.
Sněmovní výbor pro veřejnou správu doporučil už dříve vypustit z vládní předlohy právo obcí regulovat krátkodobé ubytování v bytech. Kulhánek s tím ve výboru souhlasil. Naproti tomu skupina zastánců této regulace kvůli zachování tohoto práva v pondělí demonstrovala na pražském Malostranském náměstí. Pirátští poslanci navrhují, aby obce mohly regulovat krátkodobé ubytování v bytech prostřednictvím kolaudačního rozhodnutí. Mohly by stanovit, že v bytových domech by se mohly využívat prostory k ubytování jen na základě kolaudačního rozhodnutí.
Poslanci Robert Králíček a Patrik Nacher navrhují, aby přístup do databáze ubytovatelů měly i stavební úřady pro výkon svých pravomocí. Má jít hlavně o kontrolu toho, jak vlastníci dodržují podmínky kolaudace staveb. Navrhují také, aby do tohoto registru měly přístup i krajské a obecní úřady, magistráty a úřady městských částí. Mělo by to posílit dohled samospráv nad poskytováním ubytovacích služeb.
Skupina koaličních poslanců chce posunout horní hranici poplatku za ubytování z nynějších 50 korun na 100 korun. Podle jednoho z předkladatelů, Michala Zuny, by to mohlo pomoci místům, které trpí náporem turistů. Jde nejen o Prahu, ale třeba o Špindlerův Mlýn, Kutnou Horu nebo Český Krumlov. Obcím by mohl zvýšený poplatek pomoci se zvýšenými náklady například na znečišťování nebo na likvidaci odpadu, uvedl.
Zdroj: ČTK
Foto: pixabay.com
Související články
- ÚPV Senátu se postavil proti zabavování zbraní nepodléhajících registraci – Legislativa
- Mezi látky, jejichž zákaz schválila vláda, nebylo zařazeno HHC – Legislativa
- NSS k matení spotřebitele vyobrazením karlovarských památek na obalu oplatek – Judikatura
- Předseda ČAK přeje všem advokátkám a advokátům krásné vánoční svátky – Advokacie
- Laičtí přísedící mají od nového roku u soudů výrazně menší uplatnění – Legislativa
- IFA je již 20 let mostem k rozvoji vztahů v oblasti daňového práva – Svět práva