Lhůta pro podání žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizaci se zřejmě prodlouží o dva roky. Předpokládá to úprava Heleny Válkové a Evy Dexroix, kterou 23. dubna schválila sněmovna ve vládní novele o širších možnostech financování podpory prevence různých onemocnění. Předloha zamíří k posouzení do Senátu. Původní lhůta skončila na přelomu loňského a letošního roku.
K prodloužení lhůty je ve sněmovně i samostatná novela, kterou podala HelenaVálková. Eva Decroix a ministr spravedlnosti Pavel Blažek podali stejný pozměňovací návrh k takzvané flexinovele zákoníku práce, který ale nakonec neuplatnili.
Ženy, které byly protiprávně sterilizované mezi 1. červencem 1966 a 31. březnem 2012 bez svobodného rozhodnutí a informací o dopadech, mohou podle odškodňovacího zákona získat jednorázovou částku 300 000 korun. Předkladatelé návrhu na prodloužení lhůty pro podání žádostí poukazují na to, že podmínky prokazování nároku se v minulých třech letech změnily.
Všechny oběti nedobrovolných nezákonných sterilizací musí mít podle předkladatelů možnost uplatnit nárok za stejných pravidel. Rovné postavení by podle nich přineslo opakované podání žádostí těmi žadatelkami, které dříve neuspěly, což by prodloužení lhůty mělo umožnit. Původní lhůta skončila na přelomu loňského a letošního roku.
Ministerstvo zdravotnictví evidovalo počátkem loňského prosince na 2088 žádostí, i když v době vzniku odškodňovacího zákona jeho tvůrci odhadovali, že nárok vznese kolem 400 lidí. Ministerstvo vydalo kolem 700 kladných rozhodnutí, některé žádosti zamítlo nebo o nich nestihlo rozhodnout v zákonné dvouměsíční lhůtě.
S požadavkem prodloužit platnost zákona o jednorázových kompenzacích pro neoprávněně sterilizované osoby se na české ústavní činitele obrátil komisař pro lidská práva Rady Evropy Michael O’Flaherty. Podle něj by všechny oběti měly mít možnost účinně uplatnit právo na odškodnění.
S podezřením na nucené sterilizace především romských žen přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů. Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily také na soudy. O odškodnění podle zákona mohly oběti žádat od roku 2022.
Zdroj: ČTK
Foto: pexels.com
Související články
- Pol Pointů, jež slouží veřejnosti ke vzdálené komunikaci s policií, přibývá – Svět práva
- Severomoravští advokáti a koncipienti se dozvěděli, jak využít AI při své práci – Advokacie
- ÚPV Senátu se postavil proti zabavování zbraní nepodléhajících registraci – Legislativa
- Již počtrnácté pomůže Andělský strom obdarovat na Vánoce stovky dětí vězňů – Svět práva
- FLASH NEWS z jednání představenstva ČAK – prosinec 2024 – Advokacie
- Změny v oblasti přestupků mají zamezit nelegálním poplatkům u lékaře – Legislativa