(+420) 731 001 877 makler@tomaskopa.cz
Sociální výbor sněmovně doporučil schválit jednotné hlášení zaměstnavatelů – Legislativa

Sociální výbor sněmovně doporučil schválit jednotné hlášení zaměstnavatelů – Legislativa

Reklama
Reklama

Výbor pro sociální politiku na své 63. schůzi konané dne 14. května 2025 projednal návrh zákona o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatelů (JMHZ) a doporučil Poslanecké sněmovně jeho schválení. Zaměstnavatelé by tak od příštího roku posílali státu informace o zaměstnávání, pracovnících a jejich výdělcích elektronicky v jediném podání, které by nahradilo víc než dvě desítky nynějších formulářů a tiskopisů. Pro přijetí předpisu bylo všech 13 přítomných členů a členek výboru. Debata se ještě povede o vypuštění záměru zrušit srážkovou daň z doprovodného předpisu.

 

„Zaměstnavatel bude oznamovat sjednocené údaje prostřednictvím jednoho souhrnného hlášení. Sníží se administrativa. Údaje musí zaměstnavatel teď sdělovat různým institucím v rozdílných termínech v 25 hlášeních. Část údajů se sděluje vícečetně. To by se mělo odbourat,“ popsala šéfka sekce legislativy Ministerstva práce a sociálních věcí Dana Roučková.

Informace o zaměstnávání, výdělcích, odvodech či daních hlásí teď zaměstnavatelé České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), ministerstvu práce, statistickému úřadu či finanční správě. Nově by je měli elektronicky zasílat měsíčně jen do informačního systému resortu práce do 20. dne následujícího měsíce. Rozsah poskytovaných dat by se měnit neměl, stanoví ho vláda v nařízení.

Údaje má zpracovávat ČSSZ. Vedle ní je budou využívat ministerstva práce a financí, finanční správa, Institut pro posuzování zdravotního stavu, úřady práce a Český statistický úřad. Požadované informace bude možné posílat přes datovou schránku či aplikaci ČSSZ a její portál. Pokud dá pracovník souhlas, jeho data se dají využít při poskytnutí spotřebitelského úvěru. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je podmínkou pro fungování jednotného hlášení (JMHZ) zavedení evidence zaměstnavatelů a zaměstnanců.

JMHZ se promítá podle Roučkové do devíti zákonů, které upravuje jeden předpis. Ten počítá se zrušením srážkové daně, kterou se zdaňují hlavně nižší příjmy z dohod o provedení práce (DPP). „S jednotným měsíčním hlášením nemáme žádný problém. Myslíme si, že je přínosné. Je dobře, že ho někdo vymyslel. Máme ale problém se zrušením srážkové daně. Je to zbytečné zvýšení administrativy a zavádí byrokracii,“ míní poslanec Igor Hendrych. Zrušení tohoto danění by podle něj mohlo představovat nenápadný záměr ke zvýšení daní dohodářů.

„Vede se diskuse nad modifikacemi skrz pozměňovací návrhy, které připravují zaměstnanci Ministerstva financí,“ uvedla Roučková.

Při hlasování o návrhu na vypuštění zrušení srážkové daně se koaliční zákonodárci zdrželi. „Počkáme, jak bude vypadat návrh ministerstva financí. V případě, že se nám návrh kolegů z ANO bude líbit víc, jsme připraveni ho podpořit,“ řekl poslanec Jiří Navrátil. Nesouhlasí s tím, že by rušení srážkové daně představovalo zvýšení daňové zátěže. Podle zástupce Ministerstva financí je to krok na cestě ke zjednodušení.

 

Zdroj: ČTK
Foto: redakce AD

0/5 (0 Reviews)
Reklama
Reklama
Odebírat články (NEWSLETTER)....nebojte žádný SPAM, ruku na to
Reklama
Reklama