Zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, od roku 2024 neumožňuje, aby dítě přijalo příjmení pěstouna či poručníka. Ústavní soud (ÚS) nyní musí zvážit, zda paušální zákaz není v rozporu se zájmy dětí. Návrh na zrušení části zákona nedávno podal Okresní soud v Novém Jičíně. Je zpřístupněný na webu ÚS.
Zákon říká, že nelze povolit změnu rodného příjmení dítěte na příjmení poručníka či pěstouna, pokud zároveň nejde o jednoho z rodičů. Do roku 2023 mohl matriční úřad ve správním řízení individuálně posuzovat, zda změna příjmení je, anebo není v souladu s potřebami a zájmy dítěte. Novojičínský soud volá po návratu k možnosti individuálního posouzení.
„Příjmení je obecně vnímáno jako prvek náležitosti k určité rodině. (…) Děti stojí o to být i formálně identifikovány jako příslušníci rodiny, v níž žijí, nicméně zákon o matrikách jim to aktuálně znemožňuje,“ stojí v návrhu.
Důvodová zpráva k novele zákona odůvodňovala zákaz změny příjmení tím, že náhradní rodinná péče z principu znamená přechodnou úpravu a nezakládá trvalý právní vztah mezi dítětem a poručníkem či pěstounem. Okresní soud ale upozornil na to, že mezi dítětem a pečující osobou přesto mnohdy vzniká trvalý sociální vztah.
„Dítě v řadě případů žije v trvalém společenství osob vystupujících a jednajících jako rodina při současném vytváření silných psychických a sociálních rodinných vazeb,“ argumentuje okresní soud.
Konkrétně se zabývá situací muže, který je od roku 2017 poručníkem chlapce, jenž nemá v rodném listě zapsaného otce a jeho matce soud odebral rodičovskou odpovědnost. Když bylo chlapci 13 let, vyjádřil sám přání přijmout pěstounovo příjmení, což podpořil i psycholog. Zákon to ale neumožňuje, proto se okresní soud obrátil na ústavní soudce.
„Ad absurdum může vzniknout situace, kdy rodiče, dítě i pěstouni či poručník souhlasí s tím, aby došlo ke změně příjmení nezletilého dítěte, nicméně tuto změnu nebude možné z důvodu zákonného zákazu provést,“ zdůraznil okresní soud.
Rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců a soudkyň. Soudcem zpravodajem se stal Tomáš Langášek.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: FREEPIK.com
Související články
- Michal Žižlavský: Kdo chce mít v systému slabé insolvenční správce? – Legislativa
- NSS posuzoval případ whistleblowera a rozhodl v jeho prospěch – Judikatura
- Slovensko umožní úřadům zpoplatnit informace, sněmovna prolomila veto – Svět práva
- Poslední letošní školení jihočeských advokátů bylo o promlčení práva – Advokacie
- Policistovi, který ukradl 180 kg čedaru, nedovolil soud návrat do služby – Svět práva
- Členský stát nemůže odepřít rodinné přídavky zahraničnímu pracovníku – Judikatura