V rámci slavnostního večera konaného u příležitosti Druhého obnoveného sjezdu českých právníků se dne 14. května vpodvečer v prostorách pražského Obecního domu uskutečnil slavnostní křest odborné publikace Historie právnických sjezdů v českých zemích a na Slovensku právního historika Jana Kabáta. Kniha, která mapuje bohatou tradici celostátních právnických setkání v českých zemích a na Slovensku, vyšla v brněnském nakladatelství Munipress při Masarykově univerzitě, přesně sto let po konání II. sjezdu československých právníků v roce 1925.
Role průvodkyně večerem se ujala Iva Chaloupková, mluvčí ČAK: „Právnické sjezdy byly a jsou místem, kde se potkává nejen právo, ale i generace právníků – každý s jiným příběhem, ale společným cílem: rozvíjet právní kulturu této země. Kniha Jana Kabáta nám připomíná, že i dějiny právníků si zaslouží být slyšeny a nezapomenuty.“
Slavnostní akt křtu poté symbolicky provedli Pavel Rychetský, Martin Foukal a Vladimír Jirousek – zakladatelé a lídři současné podoby právnických sjezdů.
Autor knihy Jan Kabát při této příležitosti uvedl: „Je pro mě velkou ctí, že tato kniha vychází právě v roce 2025, u příležitosti konání tohoto, již druhého obnoveného sjezdu českých právníků, a že bude pokřtěna právě zde v Obecním domě, tedy v místě spjatém nejen se vznikem naší republiky, ale i s tradicí právnických sjezdů.“
Kabátova publikace je výsledkem tříletého archivního výzkumu, během nějž autor čerpal především z fondů Národního archivu, ale také z dalších pamětnických a historických pramenů. Kniha popisuje nejen samotný průběh právnických sjezdů, ale také jejich organizační zázemí, společenský význam a zásadní odborné výstupy. Nechybí ani množství dosud nepublikovaných dobových fotografií, které dokumentují atmosféru právnického života první republiky.
V závěru svého projevu autor poděkoval celé řadě institucí, bez jejichž podpory by publikace nemohla vzniknout – jmenovitě Masarykově univerzitě, nakladatelství Munipress, Právnické fakultě MU, dále pak Jednotě českých právníků, České advokátní komoře, Notářské komoře ČR, Exekutorské komoře a Unii podnikových právníků. Jan Kabát věří, že se kniha stane inspirací nejen pro právní historiky, ale i pro každého, kdo se zajímá o vývoj právního myšlení u nás. „Doufám, že publikace přispěje k hlubšímu poznání dějin české a československé právní vědy a praxe a připomene tak živý historický odkaz, ke kterému se právnickými sjezdy, i tímto právnickým sjezdem, společně hlásíme,“ uvedl závěrem.
Slavnostní večer v Obecním domě tak symbolicky spojil minulost a současnost českého právního světa a otevřel další kapitolu odborného dialogu napříč generacemi.
Knihu lze zakoupit ZDE.
Redakce AD
Foto: redakce AD
Související články
- Začala platit novela, která má pomoci řešit potíže se stavebním řízením – Legislativa
- SD EU k měření pracovní doby zaměstnanců v domácnosti – Judikatura
- NSS pochybil, když nepřihlédl k návrhu odeslanému z datové schránky advokáta – Judikatura
- Zákon o dávce sociální pomoci by mohl mít podle ombudsmana tvrdé důsledky – Legislativa
- Helsinský výbor: Polovina nemocnic stále omezuje právo rodičů být u dítěte – Svět práva
- Promlčecí lhůta u kárných provinění soudců by se mohla prodloužit – Legislativa