Co čeká muže při nástupu do výkonu trestu? Co si mají vzít s sebou a co si naopak brát nesmí? Jaký bude jejich denní režim, čeho se mají vyvarovat, na co se mohou připravit? Jak je to s balíky, telefonováním a návštěvami? Jaká jsou psaná i nepsaná pravidla vězeňského života? Instruktážní video, které vzniklo v úzké spolupráci Vězeňské služby ČR a neziskové organizace RUBIKON Centrum, na tyto otázky srozumitelnou formou odpovídá. Jeho cílem je nástup do vězení usnadnit, ale také nabídnout cestu, jak čas strávený během trestu smysluplně využít k přípravě na návrat do společnosti.
Projekt navazuje na velmi úspěšné Instruktážní video pro ženy nastupující do výkonu trestu odnětí svobody, které již Vězeňská služba ČR využívá a které vzbudilo pozitivní ohlas u odborné i laické veřejnosti. Od jeho zveřejnění na YouTube v listopadu 2023 má video téměř 360 tisíc zhlédnutí a dle množství komentářů zaujalo i ty, kteří mají pocit, že se jich tato tématika netýká.
„Instruktážní video vnímáme jako praktický a užitečný nástroj, jak lidem nastupujícím do výkonu trestu odnětí svobody srozumitelným způsobem předat informace o pravidlech a podmínkách při jejich působení ve věznici. Vězeňská služba ČR již v minulosti měla velmi dobrou zkušenost s videem pro nastupující odsouzené ženy, a proto vítám, že díky spolupráci s RUBIKON Centrem budeme mít k dispozici i video pro muže, kteří tvoří většinu vězeňské populace,“ říká Kamil Indra, ředitel Odboru výkonu vazby a trestu Vězeňské služby ČR.
Lenka Ouředníčková, ředitelka pro inovace a rozvoj RUBIKON Centra, doplňuje: „Přestože jsou obě videa primárně určena pro odsouzené před nástupem trestu, vidíme jejich využití v širším kontextu. Mohou působit i jako osvěta. Je důležité veřejnost s problematikou vězeňství seznamovat a bourat mýty, které jsou s tímto tématem i integrací lidí s trestní minulostí do společnosti spojeny. Audiovizuální projekty využíváme i v oblasti prevence kriminality, jejich promítání je například součástí balíčku, který nabízíme školám v rámci výuky občanské výchovy.“
Aktuálně zveřejněné instruktážní video pro muže se natáčelo ve Vazební věznici Praha Ruzyně a Věznici Příbram. Stejně jako video pro ženy ho vytvořil tým režisérky Kateřiny Hladíkové. Do psaní scénáře se vedle odborníků zapojili pracovníci RUBIKON Centra, kteří mají vlastní žitou zkušenost s pobytem ve vězení. Jejich praktické a cenné postřehy, co cílová skupina potřebuje vědět, i konkrétní formulace dodávají videu na autenticitě a srozumitelnosti. Hlavní role se ujal herec Petr Pěknic, natáčení se zúčastnili vedle personálu věznic i samotní odsouzení.
„Jsem moc ráda, že jsem mohla společně s Rubikonem znovu spojit síly a natočit video, které může pomoct v nelehké a stresové situaci v životě, jakou je nástup do výkonu trestu,“ říká režisérka Kateřina Hladíková. „Po minulém natáčení instruktážního videa pro ženy, které mělo obrovský úspěch, je vidět, že to má smysl. Každý si zaslouží druhou šanci a odpykání trestu je její začátek. Tentokrát jsem pro video vybrala Petra Pěknice a jsem nadšená, jak skvěle se se svou rolí popasoval.”
Herec Petr Pěknic k tomu dodal: „Natáčení ve věznici pro mě bylo silným zážitkem – ocitl jsem se v prostředí, které je většině lidí zcela neznámé, a přesto může být realitou kohokoli z nás. Měl jsem možnost poznat, jak důležité je vězňům na začátku pomoct, aby se v novém a často děsivém prostředí neztratili. Uvědomil jsem si, že i malá informace nebo lidský přístup mohou mít velký význam. Jsem rád, že jsem mohl být součástí projektu, který má smysl a může někomu skutečně pomoct.“
Video je ke zhlédnutí ZDE
Zdroj: RUBIKON Centrum
Foto: archiv RUBIKON Centra
Video vzniklo v rámci projektu „Mentoring: Sdílení zkušeností mezi praktiky“ (MF-23681/2024/5804-3) financovaného z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů Norska 2014-2021 v programu Spravedlnost, který realizuje RUBIKON Centrum v partnerství s norskou organizací Wayback.
Související články
- Senát schválil úpravu služby na zastupitelských úřadech v cizině – Legislativa
- Vládní program ke snížení násilí na dětech má posílit prevenci i intervenci – Svět práva
- Zaměstnanci dostali možnost rozvrhnout si sami pracovní dobu do směn – Legislativa
- Ombudsman pomohl ženě získat rodičovský příspěvek – Svět práva
- Ověření listiny do ciziny zdraží u notářů na 600 Kč, plánuje ministerstvo – Legislativa
- Generální advokátka: Rozhodčí řízení ve sportu a obchodní arbitráž se liší – Judikatura