Co všechno přináší pro advokáty i jejich klienty největší a nejvýznamnější novela zákona o advokacii od doby jeho přijetí v roce 1996? A jaké zásadní změny v předpisech upravujících konání letošního říjnového sněmu České advokátní komory přijalo na svém dubnovém jednání představenstvo Komory? To vše, ale nejen to, se dozvíte ve čtvrtém čísle Bulletinu advokacie, které právě vychází.
Odpověď na první uvedenou otázku, tedy jaké novinky přinesla novela zákona o advokacii, provedená zákonem č. 73/2025 Sb., která je většinově účinná od 1. dubna 2025, najdete v článku vedoucího Odboru vnější a vnitřní legislativy ČAK Johana Justoně.
V rubrice Aktuality pak najdete informace o novelách stálého volebního řádu ČAK, jednacího řádu sněmu ČAK a organizačního řádu ČAK, které přijalo představenstvo Komory na svém jednání dne 8. 4. 2025 a které umožní hybridní konání 9. sněmu ČAK, elektronické volby do všech čtyř orgánů Komory i hlasování přímo na sněmu.
Z odborných příspěvků bychom vás dále rádi upozornili na článek Tomáše Sokola Aktuální aspekty uzavírání a schvalování dohody o vině a trestu, jehož tématem je prezentace současného stavu sporu o to, za jaké procesní situace lze dohody o vině a trestu uzavřít, ale také schválit.
Ucelenou syntézu dosavadní judikatorní praxe i odborných názorů na aspekty svěřenského fondu v civilním řízení sporném, insolvenčním a exekučním pak přináší příspěvek Jana Pšeničky Svěřenský fond v procesní teorii a soudní praxi – co ukázalo 10 let existence? Předmětem první části článku je zhodnocení odrazu charakteru svěřenského fondu v procesním účastenství a rozlišení řízení o svěřenských fondech, s důrazem na odlišení sporných a nesporných řízení. Pohled na svěřenský fond z hlediska obrany proti jeho zneužití jako nástroje pro zbavení se majetku je předmětem jeho druhé části.
A přehlédnout byste neměli ani odborný příspěvek Ondřeje Málka nazvaný Lhůta pro stanovení daně ve světle nejnovějšího usnesení Nejvyššího správního soudu č. j. 1 Afs 231/2022-44. Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu v tomto svém usnesení ze dne 5. 2. 2025 vstoupil i na pole dotváření práva a vymezil (novou) situaci prodloužení maximální lhůty pro stanovení daně. Cílem autora pak je identifikovat jeho dopady do jednotlivých situací tvrzení daně na sklonku maximální lhůty pro stanovení daně.
V rubrice Z judikatury pak mj. najdete i nález Ústavního soudu ze dne 29. 1. 2025, sp. zn. IV. ÚS 1501/24, který jednoznačně dospěl k závěru, že mezi náklady řízení patří i náhrada za daň z přidané hodnoty za úkon právního zástupce, který byl ke dni jeho poskytnutí plátcem daně z přidané hodnoty, i pokud v okamžiku rozhodnutí má účastník právního zástupce, který plátcem daně z přidané hodnoty není.
V rubrice Měli byste vědět pak je v kromě nabídky odborných seminářů pořádaných ČAK i pozvánka na již XXXII. Karlovarské právnické dny, které se budou konat 12. až 14. června 2025 v karlovarském hotelu Thermal. Ale i když se letos rozhodněte do Karlových Varů nejet, můžete se zapojit do ankety Karlovarských právnických dní o nejlepší právnický časopis ČR a SR hlasovat online pro Bulletin advokacie a Advokátní deník.
Redakce BA/AD
Foto: redakce AD
Související články
- Poslanci se pokusí najít kompromisní znění zákona o kyberbezpečnosti – Legislativa
- Navrhované rozšíření pravomocí společenství obcí vláda patrně podpoří – Legislativa
- Sacharovou cenu získali María Corina Machadová a Edmund González Urrutia – Svět práva
- Co se v roce 2025 mění pro firmy, zaměstnance a daňové poplatníky? – Legislativa
- Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž se vzdal funkce, skončí 31. března – Svět práva
- Ochranu původu výrobků bude nově řešit pouze EU, rozhodla vláda – Legislativa