Podnět k Ústavnímu soudu na zrušení trestnosti neoprávněné činnosti pro cizí moc, který inicioval místopředseda senátního Ústavně-právního výboru Michael Canov, podle něj podepsalo 24 členů Senátu. Pro podání postačovalo 17 podpisů.
Senátor Canov chce kritizované doplnění trestního zákoníku napadnout kvůli tomu, že jej považuje za příliš obecně formulované a také za ústavně nepřípustný přílepek k novele zákona č. 65/2022 Sb., o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace. „Je gumový, přímo velmi snadno zneužitelný,“ uvedl senátor. Doplnění pokládá za paskvil, které může znamenat ohrožení svobody slova.
Při lednovém projednávání takzvaného lex Ukrajina se proti zavedení trestnosti neoprávněné činnosti pro cizí moc vyslovilo 31 ze 75 přítomných senátorů. Téměř všichni signatáři podnětu podle Canova proti uzákonění nového trestného činu hlasovali. Odpůrci pokládají nový trestný čin za vágní a omezující svobodu slova, což ministr vnitra Vít Rakušan odmítl. Podle něj se nemá vztahovat na verbální projevy například na sociálních sítích. Zastánci změny rovněž namítali, že nový trestný čin je součástí řádně připravené reformy trestního zákoníku, který Poslanecká sněmovna teprve projedná, a jeho dikce odpovídá formulacím jiných trestných činů.
Za neoprávněnou činnost pro cizí moc v základní sazbě hrozí až pětileté vězení, v případě válečného stavu až patnáctileté. Vztahuje se na ty, kdo by pracovali pro cizí zemi nebo organizaci „v úmyslu ohrozit nebo poškodit ústavní zřízení, svrchovanost, územní celistvost, obranu nebo bezpečnost České republiky“.
Zavedení trestního postihu neoprávněné činnosti pro cizí moc je podle ministra Rakušana nezbytné kvůli omezení hybridních útoků a vynášení citlivých informací, netýkalo by se verbálních projevů například na sociálních sítích. Postihovat má ty, kdo by úmyslně pracovali pro cizí moc, zdůraznil ministr. Vít Rakušan jako příklad uvedl bývalého pracovníka Ministerstva zahraničních věcí, který informace z diplomatické pošty předával ruské zpravodajské službě, nebo skupinu cizinců, která shromažďovala informace o obchodních a nákupních centrech nebo mapovala pohyb předních politiků a novinářů. Žádný z nich podle platného práva nemohl být potrestán, dodal ministr.
Zdroj: ČTK
Ilustrační foto: canva.com
Související články
- Generální advokát k napomáhání k nedovolenému vstupu do zemí EU – Judikatura
- Slavnostní slib složilo v Betlémské kapli 70 nových advokátek a advokátů – Advokacie
- Jaká mají děti práva v kyberprostoru a jsou zde dostatečně chráněné? – Svět práva
- Od 1. ledna bude povinnost přijímat při prokázání totožnosti i eObčanku – Advokacie
- Senát schválil pravidla vytváření integračních sociálních podniků – Legislativa
- Hackeři budou v příštím roce víc využívat AI, lidé by měli být ostražití – Svět práva